23 September 2023

Fituesit e Ligës së Kampionëve takohen me fituesit e Europa League ndërsa Manchester City përballet me Sevillan në ndeshjen vjetore të Superkupës së UEFA-s.

Këtë vit ndeshja zhvillohet në Greqi. City fitoi finalen e Ligës së Kampionëve kundër Interit për të siguruar trofeun për herë të parë, ndërsa Sevilla fitoi titullin e shtatë të Europa League duke mposhtur Romën.

Ndeshja vjetore vë kundër njëri-tjetrit fituesit e Ligës së Kampionëve dhe kampionët e Europa League.

City fitoi Ligën e Kampionëve për herë të parë – dhe përfundoi një trefishtë historik – me një fitore 1-0 kundër Interit në finalen e Stambollit.

Sevilla mposhti Romën në finale për të fituar Ligën e Evropës në penallti dhe për të fituar trofeun për herë të shtatë. Tashmë dy kampionët e Europës do të takohen në Greqi.

Manchester City filloi mbrojtjen e fundit të titullit në Premier League me një fitore 3-0 ndaj Burnley-t të sapopromovuar të Vincent Kompany.