22 September 2023

Barca dhe Cadizi

Edicioni 2023-24 i La Ligas rikthehet me një seri tjetër ndeshjesh këtë fundjavë, teksa Cadiz ndeshet me skuadrën e Barcelonës së Xavit në një përballje interesante në Estadi de Montjuic sonte nga ora 19:30.

Barcelona do të duhet të bëjë hapat e saj për të mbajtur ritmin me rivalët e tyre në garën për titull. Robert Lewandowski dështoi të thyejë ngërçin ndaj Getafes dhe do të kërkojë të korrigjohet këtë fundjavë.

Anësori i djathtë Raphinha u ndëshkua me karton të kuq dhe u dënua për dy ndeshje për një goditje me bërryl para pjesës së parë në barazimin 0-0 ndaj Getafe, dhe qendërmbrojtësi Ronald Araujo, i cili ka luajtur në krahun e djathtë për shumicën e miqësoreve parasezonale dhe kunder Getafes, mori një dëmtim që pritet ta mbajë jashtë për të paktën një muaj.

Xavi nuk do të lejohet të komandojë ekipin e tij nga linja e lojës, pasi mori gjithashtu një karton të kuq për protestën e fortë ndaj një faulli ndaj Ez Abde në Getafe.