22 September 2023

Bologna dhe Milani

Edicioni 2023-24 i Serie A është rikthyer në aksion me një tjetër raund ndeshjesh këtë javë, ndërsa Bolonja e pret skuadrën AC Milan të Stefano Piolit në një përballje të rëndësishme në Stadio Renato Dall’Ara sonte nga ora 20:45.

Bolonja përfundoi në vendin e nëntë në renditjen e Serie A sezonin e kaluar dhe nuk ka qenë në maksimumin e saj gjatë vitit të kaluar. Skuadra vendase e mposhti Cesenën me një rezultat 2-0 ne ndeshjen e fundit miqesore.

AC Milan, nga ana tjetër, siguroi një përfundim në vendin e katërt në tabelën e ligës sezonin e kaluar dhe ka qenë mjaft mbresëlënës nën drejtimin e Stefano Piolit. Kuqezinjtë mposhtën Novarën me rezultatin 4-2 në ndeshjen e tyre të fundit miqesore.

AC Milan ka një skuadër të mirë në dispozicion. Lojtaret si Christian Pulisic dhe Samuel Chukwueze ishin mbresëlënës në turneun e tyre para-sezonal dhe do të përpiqen të lënë gjurmë këtë fundjavë.