23 September 2023

Chelsea dhe Lutoni

Pasi barazoi 1-1 me Liverpoolin në hapjen e sezonit të tyre në Londër, Chelsea pësoi një humbje 3-1 ndaj West Ham herën e fundit, duke treguar se Mauricio Pochettino ka shumë punë për të bërë me Blutë.

Por kjo fundjavë i jep Chelseat një mundësi të shkëlqyer për të fituar tre pikë, teksa përballet me një ekip të Lutonit, i cili humbi ndeshjen e parë të Premierligës 4-1 në Brighton.

Christopher Nkunku, Armando Broja, Reece James, Wesley Fofana dhe Carney Chukwuemeka përbëjnë një listë të gjatë lëndimesh për mikpritësit Chelsea.

Gjashtë nga 11 fitoret e Chelseat në ligë në sezonin e kaluar në Premier League erdhën në Stamford Bridge, ku ata janë të pamposhtur në tre ndeshjet e fundit të ligës.

Pavarësisht se kishte rekordin e dytë më të mirë jashtë fushe në Championship sezonin e kaluar, Luton humbi ndeshjen e parë jashtë fushe në Premier League 4-1 kundër Brighton në fundjavën hapëse të sezonit.