23 September 2023

Nëna e Harry Maguire, Zoe, ka lëshuar një deklaratë në përgjigje të negativitetit

Qendërmbrojtësi i Anglisë, Harry Maguire, ka qenë subjekt i komenteve abuzive dhe tallëse nga tifozët, komentatorët dhe analistët, pas momenteve të vështira në fushë në nivel klubi dhe ndeshje ndërkombëtare me Angline.

Nëna e Harry Maguire, Zoe, ka lëshuar një deklaratë në përgjigje të negativitetit që ka ndjekur qendërmbrojtësin e Anglisë dhe Man Unitedit.

Qendërmbrojtësi Maguire ka pasur vështirësi për kohën e lojës në nivel klubi, por u shfaq në të dyja ndeshjet e Anglisë në pushimin e fundit ndërkombëtar.

Në fitoren 3-1 në Skoci, megjithatë, ai ishte subjekt i abuzimeve nga individë të caktuar, si para ashtu edhe pas shënimit të një autogoli fatkeq.

Trajneri i Anglisë, Gareth Southgate doli në mbrojtje të 30-vjeçarit gjatë javës, duke goditur sjelljen e disa prej kritikëve të Maguire. Portieri i Tre Luanëve, Aaron Ramsdale gjithashtu e mbrojti Harry Maguiren, dhe tani nëna e Maguire ka ngritur zërin e saj në mbrojtje të djalit të saj.

“Si nënë, të shohësh nivelin e komenteve negative dhe abuzive nga tifozët, ekspertët dhe mediat është e turpshme dhe krejtësisht e papranueshme për çdo sferë të jetës, mos e shqetësoni dikë që punon për klubin dhe vendin”.

“Unë e kuptoj që në botën e futbollit ka ulje dhe ngritje, pozitive dhe negative, por ajo që merr Harry ka shkuar shumë përtej futbollit”.

“Për mua është shumë e dhimbshme ta shoh djalin tim duke kaluar nëpër atë që po kalon.

Shpresoj që asnjë nënë e lojtarëve të tjerë të mos kalojnë këtë në të ardhmen”.

“Harry ka një zemër të madhe dhe është i fortë mendërisht dhe mund ta përballojë atë por të tjerët mund të mos jenë në gjendje ta përballojnë një gjendje të tillë”.

“Nuk i uroj askujt këtë lloj abuzimi”.