23 September 2023

Palace dhe Arsenali

Crystal Palace dhe Arsenali do të synojnë të bëjnë dy fitore nga dy ndeshje kur të takohen në Premier League sonte nga ora 21:00.

Eagles fituan kunder Sheffield United në fundjavën e hapjes, me skuadrën e Roy Hodgson që fitoi 1-0 në Bramall Lane.

Arsenali gjithashtu fitoi me një diferencë prej një goli, duke mposhtur Nottingham Forest 2-1 në Emirates Stadium.

Topçinjtë i fituan të dyja takimet kundër Crystal Palace sezonin e kaluar dhe skuadra e Mikel Artetës duhet të fitojë përsëri këto lloje ndeshjesh nëse duan të ecin më mirë dhe të fitojnë titullin e Premier League.

Nënshkrimi i verës i Arsenalit, Jurrien Timber, do të humbasë pjesën më të madhe të sezonit për shkak të një dëmtimi në ACL, por Oleksandr Zinchenko mund të kthehet.

Arteta është ende pa Gabriel Jesus për shkak të një lendimi në gju, ndërsa Folarin Balogun, Albert Sambi Lokonga dhe Mohamed Elneny nuk ka gjasa të paraqiten të gjithë për shkak të lendimeve.

Arsenali ka ecur mirë kundër Palace në vitet e fundit, duke humbur vetëm dy nga 12 takimet e fundit mes dy palëve.