23 September 2023

Werderi dhe Bayerni

Dy nga klubet më të famshme në historinë e Bundesligës takohen për hapjen e sezonit 2023/24 ndërsa Werder Bremen mirëpret Bayern Munich në Weserstadion sonte nga ora 20:30.

Në atë që do të jetë ndeshja e 113-të e Bundesligës mes dyshes – duke e bërë atë ndeshjen më të luajtur në historinë e kompeticionit – vizitorët mbërrijnë në veri të Gjermanisë të nxitur nga transferimi i sulmuesit të yllit Harry Kane nga Tottenhami.

Bayerni pësoi një humbje të turpshme 3-0 ndaj RB Leipzig në ndeshjen DFL-Supercup fundjavën e kaluar.

Ajo që do të japë më shumë pozitivitet për vizitorët është fakti se, që nga shtatori 2008, gjigantët bavarez janë të pamposhtur në 31 takimet e tyre me Werder, duke fituar 27 prej tyre.